Posted on

SUPERFOODS – Nasiona Chia

Nasiona chia to inaczej nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica L.), rośliny pochodzącej z Gwatemali i Meksyku. Już Aztekowie doceniali nasiona chia z powodu ich wspaniałych właściwości i smaku. Te maleńkie, niepozorne wyglądające ziarnka to prawdziwy koktajl: witamin, minerałów, antyoksydantów i kwasów omega-3, które mają zbawienny wpływ dla naszego organizmu. Co zaskakujące, są doskonałym źródłem aminokwasów egzogennych, dzięki czemu ich białko jest pełnowartościowe.
Nasiona chia zawierają:
Kwasy omega-3 (alfa-linolenowy); które korzystnie wpływają na pracę mózgu, pamięć i koncentrację; wzmacniają wzrok; zapobiegają miażdżycy i nadciśnieniu; pomagają leczyć depresję; zapobiega nowotworowi piersi.
Wapń, który jest podstawowym budulcem kości i zębów. W 100g chia znajduje się aż 631mg wapnia! Tymczasem w 100g mleka znajdziemy już tylko ok.120mg wapnia. są o wiele bogatsze w wapń niż mleko; zawierają dużo więcej żelaza niż szpinak; są bogate w potas, zawierają błonnik, która pomaga w trawieniu.
Potas – jeden z najważniejszych mikroelementów. Odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pracę mięśni, w tym tego najważniejszego – serca. W 100g nasion chia znajdują się aż 407mg potasu.
Fosfor – dopełnia funkcję wapnia w budowie mocnych kości i zębów. Odpowiada również za stawy, funkcjonowanie nerek, a także jest jednym z przekaźników energii.
Antyoksydanty – neutralizują wolne rodniki, zapobiegają starzeniu się organizmu, działają antynowotworowo.
Warto zauważyć, że nasiona chia są bogate również w błonnik, który usprawnia perystaltykę jelit oraz powoduje uczucie sytości. Jednak po przeprowadzeniu badań właściwości odchudzające chia nie zostały potwierdzone.
Dietetycy zalecają, aby dziennie jeść około 1,5 łyżki nasion chia. Duża ilość błonnika może powodować słabsze przyswajanie się substancji odżywczych, a z kolei duże ilości omega-3 mogą powodować raka prostaty.

Nasiona chia – wartości odżywcze w 100 g
Wartość energetyczna – 486 kcal
Białko ogółem – 16.54 g
Tłuszcz – 30.74 g
Węglowodany – 42.12 g
Błonnik – 34.4 g

Witaminy
Witamina C – 1.6 mg
B1 – 0.620 mg
B2 – 0.170 mg
B3 – 8.830 mg
Witamina A – 54 mg
Witamina E – 0.50 mg

Minerały
Wapń – 631 mg
Żelazo – 7.72 mg
Magnez – 335 mg
Fosfor – 860 mg
Potas – 407 mg
Sód – 16 mg
Cynk – 4.58 mg